24.06.2016 р. Урядом було прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятості в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі – постанова №461).
Проект постанови Кабінету Міністрів України був розроблений Мінсоцполітики разом із Держпраці на підставі результатів узагальнення та аналізу практичного застосування діючих на той час Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, з метою приведення їх у відповідне до вимог статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також оптимізації й уникнення різних підходів до їх практичного застосування органами, які призначають і виплачують пенсії, а також фахівця підприємств, організацій та установ.
Оскільки відповідно до статті 13 Закону України «про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими, та із шкідливими і важкими умовами праці, списками виробництв, робіт, професій, посад і показників затверджуваних Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, тому постанову №461 ввійшли тільки ті виробництва та галузі економіки працівники яких реально зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими умовами праці.
При визначенні прав на пенсію за віком на пільгових умовах працівників застосовуються списки, що були чинними на період роботи особи.
При обчисленні стажу роботи із шкідливими умовами праці працівників, професії та посади яких передбачені у постанові №461, потрібно користуватися Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, при обчислюванні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731.
Особливо це стосується тих працівників, які мають певний стаж роботи, що дає їм право на пенсію за віком на пільгових умовах, однак у постанові №461 їхні професії чи посади відсутні.
Якщо працівник, який мав право на пенсію за віком на пільгових умовах до введення в дію постанови №461 (набрала чинність 03.08.2016), продовжує працювати за професією чи посадою, яку в постанові №461 не зазначено, пільговий стаж йому зараховується до 02.08.2016 включно.
У разі відсутності професії або посади в новій редакції Списків № 1 або № 2, відповідно до підпункту 2 пункту 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» окремим категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатися пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше ніж 5 років до досягнення віку, передбаченого статтею 26 Закону, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Заступник Міністра - керівник апарату В.Іванкевич
Останні статті на сайті
- Анулювання реєстрації платника єдиного податку при наявності податкового боргу
- З 1 січня 2025 року діють зміни щодо ліцензування виробництва та обігу підакцизних товарів
- Деклараційна кампанія – 2025 триває: строки подання податкової декларації про майновий стан і доходи
- Мобільний застосунок «Пенсійний фонд»
- Пневмонія: причини виникнення та способи захисту від небезпечної хвороби
- З 1 січня 2025 року відновлено обов’язок в частині сплати ЄСВ
- Деклараційна кампанія – 2025 триває: доходи до оподаткування
- Інформаційні матеріали про отримання соціальної підтримки для членів сімей полонених або зниклих безвісти ветеранів війни (пенсійне забезпечення, виплату грошового забезпечення, пільги на житлово-комунальні послуги тощо)
- Платники, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, з 01.01.2025 сплачують військовий збір
- Декларування 2025: особливості визначення податкових зобов’язань з військового збору