Щоб ваш сад був у доброму стані і щороку радував високими врожаями потрібно в любу пору року ретельно доглядати за ним. А оскільки прийшла зима відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області надає рекомендації по догляду за садом в зимовий період.
Сильні снігопади можуть поламати гілки молодих дерев або навіть вирвати їх з коренем, тому не лінуйтеся і акуратно струшуйте сніг. Гілки молодих хвойних дерев краще зв’язувати разом, тим самим ви захистите незміцнілі гілки від перелому під вагою снігу. Якщо ж гілка все-таки обламалася, необхідно відразу ж спиляти відламану частину, а з настанням весни необхідно підрівняти в тому місці кору і обробити садовим варом.
Інша загроза – це мороз. Різкі перепади температур представляють особливу небезпеку для плодоносних дерев. В результаті цього може тріскатися кора, що призводить до переохолодження і утворення ранок. Дерево з такими ранками особливо схильне до захворювань. Щоб захистити дерева від цього – не забувайте восени побілити його вапном. Також не забувайте захистити коріння дерев. Коріння дерев порівняно з наземною частиною мають значно меншу зимостійкість і можуть сильно підмерзати при відсутності снігу. Якщо ви забули або не встигли утеплити коріння своїх улюбленців до появи снігу торфом, тирсою або лісовим голечником, то тут порятунком стане все той же сніг. Повітряний прошарок в снігу відмінно зберігає тепло і добре прикритим снігом деревам не страшні навіть найсильніші морози. Якщо снігу мало – намагайтеся зібрати його зі всіляких місць – доріжок, дахів, канав і ним засипайте коріння дерев. На вітряних територіях буває важко утримати сніг. У таких випадках зробіть огородження або щити з гілок або хмизу. Ще одна загроза може чекати нас взимку від мишей і зайців. У гризунів в цей період дуже мізерний вибір їжі – тому кора дерев їм за щастя. Буває так, що гризуни не з’являються в саду роками, а в одну далеко не саму прекрасну для вас зиму можуть згубити весь сад. Вони люблять обгризати яблуні, груші, менше вишні і сливи. У пошуках їжі взимку миші пересуваються під рихлим снігом. Буває так, що вони обгризають кору з одного боку стовбура дерева суцільною смугою знизу вгору, але частіше завдають більш небезпечні пошкодження, виїдаючи кору кільцем. Що ж робити, щоб цього не допустити? Існує безліч думок досвідчених садівників – зупинимося на головних з них. Мишам важко пробиратися через злежалий сніг, тому, по-перше, не забувайте втоптувати його біля стовбурів плодових дерев. Для боротьби з мишами і зайцями, основу плодових дерев і штамби обв’язують різними матеріалами ( пергаміном, металевою сіткою). Можна обв’язувати стовбури толем або руберойдом, але вони просякнуті смолою, тому дуже не бажано, щоб вони стикалися з ніжною корою штамбів. Крім того, чорна поверхня цих матеріалів, перегріваючись на сонці, може призвести до опіку кори. Тому стовбури, спочатку обертають ганчіркою, мішковиною або двома-трьома шарами газети і тільки потім щільно толем або руберойдом.
Нижню частину необхідно трохи поглибити в землю і засипати, а верхню щільно (щоб уникнути попадання води в дощові зими) обв’язати шпагатом. Категорично не варто використовувати для обв’язки штамбів солому – це приваблює мишей. Також не забувайте чистити свою ділянку від сіна, соломи і не викошених залишків – вони можуть стати прекрасним притулком для мишей. З настанням весни, коли припинилися морози, треба звільняти дерева від обв’язки.
Робити це слід в похмурі (навіть дощові) дні ввечері і поступово. Якщо зробити це в сонячну погоду і різко, може статися опік кори. Крім механічного захисту, також можна обмазувати дерева різними хімічними розчинами, які широко представлені на сьогоднішній день на ринку (карнофер, карболкою тощо). Вони досить ефективно відлякують мишей і зайців. Дає ефект і розкидання восени під деревами деревної тирси, просоченої креоліном. Якщо домашні вихованці відсутні, по всьому саду також можна розкласти спеціальні отруєні приманки. Крім цього, ефективним захистом від зайців стане установка високих парканів у саду. Зараз також на ринку з’явилася спеціальна пластикова сітка для захисту саджанців від гризунів. Пластикова сітка, на відміну від суцільних матеріалів, не порушує світлопроникність і циркуляцію повітря, і не створюється перешкод для обприскування і хімічної обробки ствола. Сітка також сприяє додатковому затриманню снігу, що дуже важливо при суворих зимах. Вона досить практична і зручна у використанні. Є ще пару простих порад, які допоможуть уберегти ваш сад. Відвідуючи сад, намагайтеся уважно оглянути кожне, особливо, молоде дерево. На однорічному прирості можуть бути яйця шовкопряда, вони схожі на срібні кільця. Їх досить важко зняти, тому краще акуратно зрізати гілочку і спалити. Намагайтеся не залишати на деревах всохлі листочки і зморщені плоди. Листочки можуть стати притулком кокона гусениці, а зморщені плоди джерелами грибкових хвороб.
Бережіть своїх улюбленців і пам’ятайте, що проводити профілактику набагато простіше, дешевше і безболісніше ніж лікувати. Гарного вам врожаю.
Останні статті на сайті
- Нова кампанія декларування доходів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
- Щодо використання єдиного рахунку
- Особливості перереєстрації програмного реєстратора розрахункових операцій
- До уваги платників податків! Актуальні реквізити рахунків для сплати платежів
- Головне управління ДПС у Донецькій області інформує щодо сервісного обслуговування та надання адміністративних послуг платникам податків
- Податкова соціальна пільга для фізичної особи, яка працює неповний робочий день
- Ще раз про застосування РРО /ПРРО при продажі товарів через Інтернет
- Як створити безпечні й здорові умови праці: пам’ятка роботодавцю
- Підсумки діяльності Управління освіти Бахмутської міської ради та підпорядкованих закладів освіти за грудень 2024 року
- Як знятися з податкового обліку суб’єкту господарювання, місцем проживання якого є тимчасово окупована рф територія України?