Зняття з обліку самозайнятої особи у контролюючому органі здійснюється у порядку, встановленому п. 65.10 ст. 65, ст. 67 Податкового кодексу, ст. 5 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон про ЄСВ), розділом ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну України від 09.12.2011 р. № 1588 (далі — Порядок № 1588), та розділами IV і V Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.11.2014 р. № 1162 (далі — Порядок № 1162).
Підставою для зняття самозайнятої особи як платника податків з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою — підприємцем за її рішенням (п. 11.22 Порядку № 1588).
Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності та протягом 30 календарних днів з дня проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності подати відповідному контролюючому органу податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період.
За наявності підстав і з урахуванням строків давності, передбачених Податковим кодексом, контролюючий орган може призначити та провести документальну перевірку такої фізичної особи — платника податків.
Самозайнята особа — платник ЄСВ знімається з обліку після проведення перевірки (у разі її проведення) та здійснення остаточного розрахунку зі сплати ЄСВ (частина перша ст. 5 Закону про ЄСВ).
Остаточні розрахунки з контролюючим органом платник ЄСВ здійснює на основі акта перевірки або акта звірки (п. 3 розділу V Порядку № 1162).