Чи має право фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, включити до складу витрат суму орендної плати за наступний рік?
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, регламентується ст. 178 Податкового кодексу.
Так, п. 178.3 цієї статті визначено, що оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності, без урахування витрат.
Податковим кодексом не передбачено будь-якого переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну діяльність, тільки встановлено, що зазначені витрати мають бути пов’язані з провадженням певного виду незалежної професійної діяльності та підтверджені документально.
Відповідно до Узагальнюючої податкової консультації щодо деяких питань оподаткування фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (приватних нотаріусів, адвокатів), затвердженої наказом ДПС України від 24.12.2012 р. № 1185, зазначені фізичні особи при визначенні сукупного чистого доходу мають право на включення до переліку витрат сплаченої суми орендної плати.
При цьому відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України (далі — Цивільний кодекс) за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно в користування за плату на певний строк.
Плата за користування майном вноситься щомісяця, якщо інше не встановлено договором (п. 5 ст. 762 Цивільного кодексу).
Таким чином, фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, включає суму сплаченої орендної плати за наступний рік до складу витрат наступного року.